Визнання права власності в судовому порядку
Як відомо, з 2013 року в Україні діє держ. реєстр речових прав на нерухомість. Відповідно до закону, речові права на нерухоме майно підлягають обов'язковій реєстрації.
На практиці Вам знадобиться зареєструвати Ваші права у випадку, якщо Ви зібралися продавати, дарувати, змінювати або вчиняти будь-які інші юридично значущі дії з Вашою нерухомістю.
У випадку, якщо у Вас є відносно свіжі документи, що встановлюють право, а також інші документи, необхідні для проходження даної процедури, якщо власник цього нерухомого майна живий, то процедура проходження реєстрації більш-менш стандартна.
Якщо ж власник тієї чи іншої нерухомості вже помер і за його життя не були оформлені належним чином правовстановлюючі документи, а Ви, у свою чергу, бажаєте оформити право власності на таку нерухомість на себе (наприклад, спадкоємець померлого власника), у такому разі виникає необхідність у визнанні права власності у судовому порядку.
Навіть, якщо Ви є прямим і єдиним спадкоємцем на те чи інше нерухоме майно та інших претендентів на нього немає, але у Вас відсутні документи, що встановлюють право на це майно, то будь-який нотаріус буде змушений відмовити Вам у видачі свідоцтва про право на спадщину, внаслідок чого Ви отримаєте постанову про відмову у вчиненні нотаріальної дії.
Відповідно до чинного законодавства, у разі відсутності після власника того чи іншого майна будь-яких спадкоємців, права на таке майно переходять до територіальної громади, на території якої розташоване таке майно. Простими словами, Ваше майно чи майно Ваших померлих родичів перейде місту, селу, селищу міського типу тощо
Окрім того, якщо Ви користуєтеся нерухомістю, документи на яку у Вас відсутні (наприклад, після смерті Ваших родичів), не успадкували цю нерухомість після смерті родичів належним чином, не зареєстрували свої права у держ. цілком можливо, що завтра Вас попросять звільнити Вашу квартиру, будинок, гараж, тому що хтось вже зареєстрував свої права на Вашу нерухомість в електронному реєстрі раніше.
Відстежити ж, хто і коли був власником тієї іншої квартири, будинку, гаража, наприклад, за радянських часів, практично нереально. Єдиним офіційним підтвердженням права власності до 2013 є інформаційна довідка з БТІ, яка видається на підставі даних, що є в архіві БТІ. Таким чином, якщо тодішні власники також не займалися доведенням розуму документів, то зареєструвати на право власності на Вашу нерухомість на чужу людину стає ще легше. Саме тому так важливо мати не тільки нерухомість, а й правильно оформлені документи на неї, а також зареєструвати свої права в держ. реєстр, щоб Вас ніхто не зміг позбавити Вашого майна у будь-який момент.
Крім того, з кожним роком доводити до ладу документи стає все дорожчим і дорожчим. Також набагато дешевше доводити до розуму документи за життя власника, ніж після його смерті.
Якщо Вам дісталося у спадок майно, документи на які Ви не оформили, то після Вашої смерті Вашим дітям буде набагато і набагато важче правильно оформити всі документи, щоб на законних підставах володіти та розпоряджатися ним. В іншому випадку необхідно буде розлучитися з таким майном.
Юридична компанія «ДСТ ГРУП» буде рада допомогти Вам у проходженні процедури реєстрації права власності у судовому порядку на всіх стадіях: починаючи з консультацій, підготовки та подання позову та закінчуючи отриманням позитивного рішення суду та реєстрацією права власності на Вашу нерухомість на підставі такого рішення.